Mogiły w lesie

 

- Na grobownictwo wojenne (remonty, prace porządkowe) w tym roku otrzymaliśmy, za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego, 126 tysięcy złotych dotacji od wojewody.

Ponadto Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zarezerwowała dla Krakowa 40 tysięcy złotych na dokończenie remontu Pomnika Młodzieży na Rakowicach - mówi Anna Rybakiezy - Ralska, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

Pieniądze trzeba dzielić na porządkowanie, remontowanie grobów i pomników, w tym m. in. na: Wzgórzach Krzesławickich, cmentarzu Podgórskim, Rakowickim (wiele kwater), cmentarzu wojennym w Skotnikach, Borku Fałęckim, przy ul. Siostry Faustyny.

Funduszy nie ma w nadmiarze, a w tym roku zarządowi doszła opieka nad dwoma mogiłami zbiorowymi w lesie Tynieckim; z dokumentów wynika, że pochowano tam w roku 1942 ponad 500 Żydów.

Wcześniej żadna oficjalna instytucja nie zajmowała się tymi mogiłami; nieliczni o nich zresztą wiedzą, gdyż są na terenie rezerwatu przyrody, na końcu Tyńca.

- Na obu mogiłach zostaną położone nowe betonowe płyty, zdemontowane zostanie również zniszczone ogrodzenie.

Ponadto przewidujemy tam postawienie granitowych płyt w formie macew - zostanie na nich wyryty napis, informujący o zamordowanych tam Żydach, rozstrzelanych przez hitlerowców.

Na ten cel, w tym także uporządkowanie terenu, zostanie przeznaczonych ponad 20 tysięcy złotych - powiedziano nam w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych.

W tym roku mają być jeszcze poprowadzone prace remontowe przy dwóch obiektach na Rakowicach.

- Chodzi m. in. o konserwację pomnika (wykonany częściowo ze sztucznego i naturalnego kamienia) Pierwszej Czwórki Legionowej w kwaterze legionowej.

Będą też prace przy 8 stellach ze sztucznego kamienia na mogiłach zbiorowych - będą czyszczone, właściwie ustawione (niektóre są pochylone) itp. - podaje przedstawiciel ZCK.

- Konieczny jest również ponowny montaż dwóch tablic epitafijnych, które odstały od muru i grożą odpadnięciem.

Prace obejmą także żołnierskie mogiły z lat 1919 - 1920.

Zrekonstruowane mają być metalowe krzyże (na 49 mogiłach), dorobione tam, gdzie ich brakuje.

- Uporządkowane zostaną ponadto mogiły przy rogatce, koło ogrodzenia; muszą one zostać wyrażnie zaznaczone, wyodrębnione, gdyż niektórzy mogą myśleć, że jest to zwykły trawnik.

Prace remontowe mają się zakończyć we wrześniu.

Tekst: (J.ŚW)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 8 sierpnia 2005 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl