Bastion V Lubicz

 

Bastion V Lubicz (zwany też Fort Lubicz) powstał w latach 1856 - 1859.

Jeżeli ktoś wcześniej nie obejrzał Bastionu Kleparz, będzie miał trudności w wyobrażeniu sobie potęgi Bastionu V Lubicz...

Był bastionem reditowym, analogicznie jak Bastion Kleparz, z rozbudowanymi kaponierami wewnętrznymi, gdyż te kładły ogień wzdłuż wału głównego rdzenia.

W rzucie ''ogon'' zasadniczej części Bastionu czyli redity, przypominał w istocie rozczapierzony ptasi ogon.

Pomiędzy reditą a kaponierą wewnętrzną, dna fosy przed wałem głównym, strzegły strzelnice kaponiery szyjowej zbudowanej w formie wydłużonego trójkąta.

Kaponierę wewnętrzną tworzyły dwie mniejsze kaponiery w postaci wydłużonych bastei skierowanych nieco ku sobie, z zamkniętym wewnętrznym dziedzińcem, na osi którego była brama od zapola.

Na dachu - tarasie półokrągłej potężnej budowli tzw. redicie stały możdzierze, na wale głównym dzieła.

Dostępu do fosy przed Bastionem broniły dwie kaponiery w postaci ''kocich uszu'' (nazwa pochodzi od ich wyglądu w rzucie z góry), bliżniacze jak w Bastionie III.

Na wewnętrznej stronie wału rysują się nasypy czterech pochyłych podjazdów, którymi wciągano na wał armaty.

Bastion V Lubicz nie doczekał naszych czasów, w ramach usprawnienia komunikacji z Nową Hutą został bezmyślnie rozebrany na początku lat 50. XX w. a resztki fundamentów zasypano i powstało na nich na kilkadziesiąt lat Rondo Mogilskie...

Dalsze losy w skrócie:
Po lewej stronie barku Bastionu (tam gdzie jest jeszcze niedokończony od kilkudziesięciu lat budynek - ''szkieletor''), po roku 1900 powstały barakowe koszary dla oddziałów artylerii.

Od 2007 roku możemy znów cieszyć się... widokiem... odkopanych fundamentów Bastionu Lubicz, po całkowitej przebudowie Ronda Mogilskiego.

Masz inne informacje? - to proszę o kontakt.

Krąg Twierdzy Kraków: Więcej zdjęć

Foto: Adam Kurelewicz

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl