12 wyprawa KTK - 45a, 45, 47a

 

No i wreszcie po ciężkiej i długotrwałej zimie odbyła się 12 wyprawa KTK.

Na początku zaznaczę, że od tej wyprawy zmieniają się zasady udziału w nich, więcej przeczytacie tu.

Krąg Twierdzy Kraków nie jest dla mas.

Zbiórka odbyła się w godz. 11:00 - 11:15, koło Fortu Kleparz.

Nie muszę wspominać, że prognozy pogody na 7 maja były takie: zachmurzenie całkowite, opady deszczu nawet burze i chłodno; a było tak: prawie bezchmurnie, słonecznie, ciepło i przyjemnie.

Uczestnikami biorącymi udział w tej wyprawie są: Iza i Kuba, Stanisław (który przyjechał na naszą wyprawę aż z Jasła), Filip oraz Adam.

Teraz już można napisać, że celem tej wyprawy były: Fort 45a Bibice, Fort 45 Zielonki (plus zachowane baterie nieopodal) oraz Fort 47a Węgrzce i pobliski ostróg bramny i schron amunicyjny.

Zachaczyliśmy też o Fort 47 Łysa Góra (ale na niego przeznaczona jest dodatkowa wyprawa wkrótce).

Odjechaliśmy wszyscy samochodem Kuby i Izy w kierunku Bibic.

Uczestnicy dużo się dowiedzieli o tych konkretnych fortach i nie tylko; pogoda sprzyjała miłemu gawędzeniu wśród fortecznej przyrody (choć ta akurat wokół Fortu Bibice to już prawie same krzaki).

Najpierw podjechaliśmy do Fortu Bibice - spenetrowaliśmy wnętrze, ale szkoda wielka, że takie spustoszenie (co to też PRL zrobił z tymi fortami).

Następnie pojechaliśmy do Zielonek.

Wpierw zwiedziliśmy zachowane baterie artyleryjskie znajdujące się obecnie na terenie cmentarza.

Fort Zielonki czyli obecnie Hotel Twierdza - tu było co zobaczyć, dobrze, że nie staliśmy się celem dla zawodów strzeleckich, które się odbywają na tej części Fortu co czeka na remont i zagospodarowanie.

Póżniej zobaczyliśmy dalsze baterie artyleryjskie położone nieopodal Fortu (widoki przepiękne a co za tym idzie widok na którąś wyprawę na Fort Tonie).

Po dłuższym czasie wróciliśmy samochodem do Węgrzc.

Fort Węgrzce - pięknie zagospodarowane i odnowione koszary, mury wokół fosy też są już odnawiane, zobaczyliśmy stanowiska strzeleckie oraz kopuły gdzie mieściły się wieże pancerne z armatami.

Tak powinny wyglądać wszystkie forty Twierdzy Kraków; zagospodarowane, wyremontowane, przyszłość niesie kolejne dobre znaki: Fort Łysa Góra odzyska na wyglądzie i otoczeniu już w 2007 lub 2008 roku, choć bliskość inwestycji nowego osiedla domów zepsuje otoczenie Fortu (ale mieszkańcy osiedla będą za to mieli piękne widoki na Kraków).

Przez łąki doszliśmy do zachowanego schronu amunicyjnego (bardzo dobrze widocznego z drogi na Węgrzce), tu raczej smutny widok zaśmiecenia i zdewastowania, tylko rozległe i piękne widoki na Kraków podtrzymują na duchu.

Wróciliśmy do samochodu zaparkowanego koło Fortu Węgrzce, stamtąd powrót do punktu wyjścia 12 wyprawy czyli Fort Kleparz i nastąpiło pożegnanie (pan Stanisław opuścił nas po zwiedzeniu Fortu Węgrzce, bo wkrótce odjeżdżał autobus do Jasła; dziękuję mu za udział i przybycie z aż tak daleka).

12 wyprawa KTK zakończyła się o godz. 16:00.

Tak ogólnie i w wielkim skrócie było.

I do zobaczenia na następnej (bynajmniej nie pechowej) wyprawie (są już sugestie co do celu).

Foto: Adam Kurelewicz

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl