Resztki baterii fortecznej będą zabytkiem

 

Konserwator zabytków rozpoczął procedurę wpisu do rejestru zabytków pozostałości pochodzącej z początków XX wieku baterii artyleryjskiej B(47)-2 w Bibicach (pow. krakowski).

Niestety, dwa z trzech schronów pogotowia przestały istnieć.

- Gromadzimy potrzebną dokumentację, chcemy wpisu dokonać jak najszybciej - mówił nam wczoraj wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski.

Na razie obiekt został uwzględniony w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a do Urzędu Gminy w Zielonkach trafiło pismo z informacją, by ująć go także w ewidencji gminnej.

Przypomnijmy, po naszej interwencji we wtorek konserwator wstrzymał prace rozbiórkowe; zanim tak się stało, od końca zeszłego tygodnia zdążono rozebrać dwa spośród trzech bunkrów (tzw. schronów pogotowia), tworzących baterię artyleryjską, będącą częścią fortyfikacji Twierdzy Kraków.

Rozbiórka prowadzona była na podstawie zgłoszenia do Starostwa Powiatowego w Krakowie; przedtem konserwator - prawdopodobnie wskutek błędu urzędników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków - wydał opinię, że działka, na której stoi bateria, nie była objęta żadną formą ochrony konserwatorskiej.

Opisy do załączników:
1 - Fragment ocalałego przed rozbiórką schronu pogotowia baterii artyleryjskiej B(47)-2 w Bibicach

Fragment ocalałego przed rozbiórką schronu pogotowia baterii artyleryjskiej B(47)-2 w Bibicach

Tekst: (SUB)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 30 września 2011 r.

 

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl